I måndags förlängde HC Dalen med centern Anton Johansson. Under tisdagen förlängde klubben med ytterligare en spelare, 23-årige backen Johan Malmborg.

Johan Malmborg är den senaste att förlänga sitt kontrakt med HC Dalen.
Johan Malmborg kom till HC Dalen från Troja-Ljungby inför säsongen och har sedan dess vuxit ut och blivit en av lagets viktigaste kugge i defensiven. Nu meddelar klubben i ett pressmeddelande att Malmborg förbli HC-Dalen trogen även över kommande säsong.
Annons
Annons
Tränaren Pelle Gustafsson om förlängningen:
– Johan är en spelare som är bra både defensivt och offensivt och har spel för högre nivå i sig. Det är en jätteviktig förlängning för oss.
Malmborg, med ett förflutet inom HV71:s ungdomsverksamhet, är nöjd med förlängningen och ser fram emot kommande säsong.
– Det finns mycket positivt att ta med från förra säsongen som vi kan bygga vidare på och försöka spela till oss en plats i allettan till att börja med. Jag väljer att förlänga kontraktet med Dalen för att jag trivs väldigt bra i laget och med allt runtomkring. Jag vill fortsätta utvecklas som ishockeyspelare och då är Dalen ett perfekt val för mig, säger han.