Annons

Annons

Annons

Huskvarnafamiljen utvisas

Har fast jobb och utbildning – nu tvingas Samiya och hennes familj lämna Huskvarna och Sverige

Samiya Bato, hennes man och deras söner kom till Sverige från Irak för fem år sedan. Alla har fasta jobb eller studier sedan länge, men det räcker inte för att de ska få stanna.

Nästa vecka ska de gå ombord på planet till det gamla hemlandet. Och sonen Yalda får inte ta studenten med klasskamraterna på Bäckadal i juni.

– Varför får vi inte chansen att stanna? Vi undrar bara det, säger Samiya Bato.

Text

Samiya Bato, hennes man Abnowel Toma, och yngste sonen Yalda Yalda trivs i Huskvarna och har etablerat sig i det svenska samhället. Men efter fem år utvisas de till Irak.

Bild: Jasmin de Freitas

Annons

Nästan på dagen fem år efter att Samiya Bato och hennes familj kom till Sverige verkställs utvisningen till Irak, och några dagar innan avresan träffar JP/Jnytt familjen. De tycker att de borde ha rätt att stanna här, men överklagan av Migrationsverkets asylavslag har nekats i högsta instans och just nu finns det bara en sak att göra – att packa ihop sina liv i Huskvarna och förbereda sig för resan.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Därefter 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på jp.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan