Annons

Annons

Annons

Klevshult

Börjes ”bonnaauktion” väntas locka hundratals spekulanter: ”Haft gott om tid att förlika mig”

Sedan 2012, då mjölkkorna försvann, har det varit relativt lugnt på gården Mölnarp vid Linnesjön. Men på lördag blir det full fart.

– Det kanske kommer 400–500 besökare till auktionen för att vara med om ungefär lika många utrop, säger Börje Hansson.

Text:

Börje Hansson får hjälp av Johan Persson och Thomas Karlsson från Sjöaryds lantbruk i gården intill. Faten med motor- och smörjolja ska mätas.

Bild: Gunnar Höglund

Annons

I början av 2000-talet fanns det alltså mjölkkor i Mölnarp, ett 50-tal – totalt cirka 100 nötkreatur. Därefter fortsatte jordbruksverksamheten med bara ungdjur. Till gården hör 45 hektar jordbruksmark. All verksamhet är i dag utarrenderad.

0 kren månad

Läs vidare med Digital!

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla lokala nyheter på vår sajt och nyhetsapp.
  • Läsarshoppen med mängder av erbjudanden – spara tusenlappar!
  • Nyhetsbrev med de senaste nyheterna – direkt i mejlen varje dag.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan