Annons

Annons

Annons

Annons

Klevshult

Börjes ”bonnaauktion” väntas locka hundratals spekulanter: ”Haft gott om tid att förlika mig”

Sedan 2012, då mjölkkorna försvann, har det varit relativt lugnt på gården Mölnarp vid Linnesjön. Men på lördag blir det full fart.

– Det kanske kommer 400–500 besökare till auktionen för att vara med om ungefär lika många utrop, säger Börje Hansson.

Börje Hansson får hjälp av Johan Persson och Thomas Karlsson från Sjöaryds lantbruk i gården intill. Faten med motor- och smörjolja ska mätas.

Bild: Gunnar Höglund

Annons

I början av 2000-talet fanns det alltså mjölkkor i Mölnarp, ett 50-tal – totalt cirka 100 nötkreatur. Därefter fortsatte jordbruksverksamheten med bara ungdjur. Till gården hör 45 hektar jordbruksmark. All verksamhet är i dag utarrenderad.

Läs vidare med Digital!

8 kri veckan i 8 veckor

Läs dina lokala nyheter för 8 kr/vecka i 8 veckor - du betalar 32 kr/månad. Därefter tillsvidare 129 kr/månad.

Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla lokala nyheter på vår sajt och nyhetsapp.
  • Läsarshoppen med mängder av erbjudanden – spara tusenlappar!
  • Nyhetsbrev med de senaste nyheterna – direkt i mejlen varje dag.

Annons

Annons

Till toppen av sidan