Börskrönika: Jönköpings börsbolag bättre än genomsnittet
Jönköpings länHenric Borgström sammanfattar det lokala börsåret och konstaterar bland annat att det gått mer än bra för börsbolagen med sin hemvist i Jönköping.
Henric Borgström
Hej!
Artikeln är en del av vårt premiuminnehåll, vill du fortsätta läsa klicka nedan.
JönköpingJörgen Wålemark lämnar J-Södra. JP sände live från lagets träning vid Jordbrovallen - där endast Fredric Fendrich fick uttala sig från spelartruppen. Är du Premium-kund kan du se hela sändningen exklusivt i efterhand.
JönköpingBristen på barnmorskor i sommar gör att föräldrar får räkna med att föda sina barn på det sjukhus där det för dagen finns plats. Regionen öppnar nu för att ta in hyrpersonal men den egna personalen får inte extra pengar för att skjuta på sin egen semester.
JÖNKÖPING/JAROSLAVLEfter genombrottssäsongen med HV71 belönades Lawrence Pilut med en plats i Tre Kronor. Facit hittills? Fyra landskamper – fyra poäng.
– Jag försöker njuta varenda sekund, säger 22-åringen.
Samset– Vi vill rädda vårt anseende lite grann, även om det inte kommer att göras fullt ut.
Det säger Mats Hult, vd på HSB Göta, efter att ha lämnat bud om förlikning till husägarna på Samset.
SmålandAtt bygga hus tar ofta längre tid än vad man tror. Det är mycket som ska planeras i förväg. Samtidigt blir det precis som man vill ha det, in i minsta detalj.
Robin och Jennie Lundgren har fått känna på hur det är. Men det är inget de ångrar nu när de har flytta in i huset nere vid sjökanten.
JönköpingFör tio år sedan – den 18:e april 2008 – vann HV71 SM-guldet mot Linköping.
Här är historien om hur Fredrik Stillmans lagbygge med stjärnor och grovjobbare förvandlades till en segermaskin.
JönköpingHon var en 31-årig högstadielärare som älskade att spela piano och saxofon. Helt plötsligt drabbades hon av en stroke. Tre veckor senare vaknade Marita Hallén upp på sjukhuset, till en helt ny verklighet.