Årets flickjunior: Isa Envall, IKHP, orientering.

Säsongen 2018 började dåligt men orienteraren kom tillbaka på ett strålande sätt och medaljerna och framgångarna avlöste varandra.

– Jag är beredd att lägga ned tiden som krävs, säger talangen.

Läs reportaget här:

Årets pojkjunior: August Höglund, IKHP, cykel.

Höglund är en mångfacetterad cyklist, som är duktig både inom mountainbike och på landsväg. Några saker från stortalangens succéår 2018 sticker ut: junior-SM-guld på linjeloppet i landsvägs-SM i Båstad, JSM-guld på mountainbikens långlopp i Motala och deltagande i EM i österrikiska Graz och VM i schweiziska Lenzerheide.

Läs reportaget här:

Guldklockan: Cajsa Persson, Jönköpings GK, golf

Målet var aldrig att bli golfproffs, men plötsligt hade Cajsa Persson vunnit EM-guld. Nu är hon den andra golfaren någonsin att vinna Guldklockan.

– Att jag uppmärksammas för det som jag gör är väldigt kul. Jag jobbar själv nästan varje dag, då blir det extra kul att folk visar uppskattning,

Läs reportaget här:

Årets ledare: Dennis Aulander, Wetterbygden Basketball.

47-åringen är en av de stora anledningarna till att Huskvarna numera har både ett herr- och damlag i högstaligan i basket. Under sitt första år i högsta serien nådde båda lagen SM-slutspel.

Annons

– Om jag hade fått en miljon kronor att spendera hade jag nödvändigtvis inte lagt den pengen i lagen utan istället investerat i det organisatoriska, allt för att bli hållbara över tid.

Läs reportaget här:

Fakta: Årets flickjuniorer utsedda av Jönköpings-Posten

1972: Inger Andersson, Jönköpings Simsällskap, simning.

1973: Birgitta Green, Huskvarna..

Fakta: Årets flickjuniorer utsedda av Jönköpings-Posten

1972: Inger Andersson, Jönköpings Simsällskap, simning.

1973: Birgitta Green, Huskvarna, gymnastik.

1974: Marie Sunderborg, Värnamo SS, simning.

1975: Antoinette Nordin, Jönköpings SK, konståkning.

1976: Eva Junefjäll, Jönköpings AIF, friidrott.

1977: Anne Josephson, NIF/Tenhult, skidor/orientering.

1978: Lidija Hadjamija, Huskvarna GF, gymnastik.

1979: Kristina Nordström, Jönköpings AIF, friidrott.

1980: Anna-Karin Pettersson, Jönköpings Simsällskap, simning.

1981: Maria Nilsson, Jönköpings Simsällskap, konstsim.

1982: Anneli Wahl, Hovslätt, friidrott.

1983: Carina Engdahl, Jönköpings GF, gymnastik.

1984: Petra Ryman, Skillingaryd, badminton.

1985: Monica Magnusson, Jönköpings AIF, friidrott.

1986: Christina Ekros/Anneli Callin, Jönköpings RS, rodd.

1987: Maria Johansson, Tenhults SOK, skidorientering.

1988: Ann-Sofie Rylander, Jönköpings Simsällskap, simhopp.

1989: Anna Johannesson, Jönköpings GF, gymnastik.

1990: Ulrika Martinsson, Jönköpings GF, gymnastik.

1991: Andrea Bolin, Jönköpings Simsällskap, simning.

1992: Eva Stålstad, IKHP, orientering.

1993: Camilla Karlsson, Jönköpings GF, gymnastik.

1994: Carolin Jonasson, Jönköpings OK, orientering.

1995: Hanna Köhler, Jönköpings GF, gymnastik.

1996: Sofia Wiktorsson, Jönköpings Simsällskap, simhopp.

1997: Sofia Paldanius. Jönköpings KK, kanot.

1998: Ann Berglund, Jönköpings Simsällskap, simning

1999: Eva Berglund, Jönköpings Simsällskap, simning.

2000: Maria Magnusson, IKHP, skidor.

2001: Frida Creutzberg, Huskvarna KK, kanot.

2002: Marie Andersson, Jönköpings OK, orientering.

2003: Christina Frick, Jönköpings GK, golf.

2004: Emma Andersson, Huskvarna KK, kanot.

2005: Alexandra Engen, Jönköpings CK, cykel.

2006: Lina Edlund, Jönköpings Simsällskap, simning.

2007: Johanna Bergdahl, A6 IF, fäktning.

2008: Martina Granström, Jönköpings Simsällskap, simning.

2009: Ida Andersson, Huskvarna Bågskytteklubb, bågskytte.

2010: Lina Forndal och Emmy Andersson, Jönköpings Simsällskap, simhopp.

2011: Filippa Curmark, Husqvarna FF, fotboll.

2012: Gabriella Gustafsson, IKHP, orientering.

2013: Stina Ander, Jönköpings IK, innebandy.

2014: Sara Cannmo, Hovslätts IK, friidrott.

2015: Hanna Eriksson, Jönköpings Simsällskap, simning.

2016: Emma Gullstrand, Jönköpings Simsällskap, simhopp.

2017: Axelina Johansson, Hovslätts IK, friidrott.

2018: Isa Envall, IKHP, orientering.

Fakta: Årets flickjuniorer utsedda av Jönköpings-Posten

1972: Uno Magnusson, JOK, orientering och Hallby, skidor.

1973: Jan-Olof Eriksson, Bredar..

Fakta: Årets flickjuniorer utsedda av Jönköpings-Posten

1972: Uno Magnusson, JOK, orientering och Hallby, skidor.

1973: Jan-Olof Eriksson, Bredaryd, orientering.

1974: Göran Backlund, Huskvarna KK, kanot.

1975: Zeljko Radetic, Värnamo, brottning.

1976: Zeljko Radetic, Värnamo, brottning.

1977: Zeljko Radetic, Värnamo, brottning.

1978: Magnus Pettersson, Jönköpings SS, simning.

1979: Michael Johansson, IKHP, friidrott.

1980: Jan Rosenlöw, Anderstorp, bowling.

1981: Ulf Johansson, IKHP, friidrott.

1982: Andreas Appelberg, June, bowling.

1983: Roger Claesson/Bo Ekros, Jönköpings RS, rodd.

1984: Joakim Holmquist, Jönköpings SS, simning.

1985: Joakim Andersson, Jönköpings SS, simhopp.

1986: Leif Jonsson, Habo, friidrott.

1987: Jesper Skantz, Vaggeryd, friidrott.

1988: Patrik Fredriksson, Huskvarna, tennis.

1989: Martin Svensson, Jönköpings SS, simning.

1990: Petter Isaksson, Hallby, handboll.

1991: Jimmy Björk, Vaggeryd, friidrott.

1992: Zsolt Hegmegi, Jönköpings SS, simning.

1993: Karl Suneson, Bankeryd, segling.

1994: Johan Jüngling, Jönköping, squash.

1995: Per Lindgren, Huskvarna KK, kanot.

1996: Erik Hallqvist, Huskvarna KK, kanot.

1997: Martin Johansson, Jönköping, badminton.

1998: Peter Arnesson, IF Hallby SOK, skidorientering.

1999: Johnny Sigfridsson, Huskvarna KK, kanot.

2000: Johan Sundqvist, Jönköpings SS, simning.

2001: Karl Svensson, J-Södra, fotboll.

2002: Johan Claar, Jönköpings SS, simning.

2003: Marcus och Johan Palm, Jönköpings RS, rodd.

2004: Mattias Bjärsmyr, Husqvarna FF/IFK Göteborg, fotboll.

2005: Filip Rudenstam, IKHP, cykel.

2006: Erik Bergdahl, A6 IF, fäktning.

2007: Linus Junefelt, Jönköpings SS, simning.

2008: Niklas Hemselius, Jönköpings KK, kanot.

2009: Tobias Ludvigsson, IKHP, cykel.

2010: Jonas Gunnarsson, HV71, ishockey.

2011: Branimir Hrgota, J-Södra, fotboll.

2012: Anders Eriksson, Hovslätts IK, friidrott.

2013: Axel Pettersson, Jönköpings SS, simning.

2014: Martin Setterberg, IF Hallby SOK, mountainbike.

2015: Victor Johansson, Jönköpings SS, simning.

2016: Eric Rosjö, IF Hallby SOK, skidor.

2017: Erik Brännström, HV71, ishockey.

2018: August Höglund, IKHP, cykel.

Fakta: Vinnare av JP:s Guldklocka

1938: Oscar Bruce, Ankarsrum, friidrott.

1939: Evert Malm, Husqvarna IF, fotboll.

194..

Fakta: Vinnare av JP:s Guldklocka

1938: Oscar Bruce, Ankarsrum, friidrott.

1939: Evert Malm, Husqvarna IF, fotboll.

1940: Reinhold Petersson, Kalmar, atletik.

1941: Nicke Bergström, Nässjö, bandy.

1942: Gunnar Petersson, Växjö, friidrott.

1943: Rune Gustafsson, Värnamo, friidrott.

1944: Karl Simonsson, J-Södra, fotboll och G T Gustafsson, Eksjö, skytte.

1945: Sven Davidsson, Växjö, orientering.

1946: Jönköpings Roddsällskap.

1947: Ragnar Björk, Jönköping, friidrott.

1948: John Ljunggren, Värnamo, gång.

1949: Wiking Palm, Västervik, brottning.

1950: Hilmer Andersson, IKHP, skidor.

1951: Ingen medalj.

1952: Vanja Blomberg, Huskvarna, gymnastik.

1953: Gunhild Larking, Jönköping, friidrott.

1954: Torsten Ullman, Växjö, pistolskytte.

1955: Rolf Junefelt, Jönköping, simning.

1956: Sven Eliasson, Vaggeryd, fotboll.

1957: Stig Andersson, Västervik, kanot.

1958: Lars Helander, Eksjö, fiidrott.

1959: Rolf Friberg, Jönköping, simning.

1960: Owe Jonsson, Växjö, friidrott.

1961: Gunnar Utterberg/Per-Ola Nöjd, Jönköping, kanot.

1962: Hans Gunnar Liljenvall, Jönköping, modern femkamp.

1963: Birger Gustafsson, Eksjö, skytte.

1964: Gunnar Utterberg, Jönköping, kanot.

1965: Bo Jonsson, Vista, friidrott.

1966: Göran Öhlund, IKHP, orientering.

1967: Björn Ferm, Jönköping, modern femkamp.

1968: Björn Ferm, Jönköping, modern femkamp.

1969: Sven Johansson, Skillingaryd, skytte.

1970: Anders Faager, Värnamo, friidrott.

1971: Stefan Green, IKHP, orientering.

1972: Kurt Elmgren, Växjö, brottning.

1973: Björn Andersson, Öster, fotboll.

1974: Gunnar Öhlund, IKHP, orientering.

1975: Göran Lundqvist, Växjö, golf.

1976: Anders Linderoth, Öster, fotboll.

1977: Conny Samuelsson, Njudungarna, speedway.

1978: Östers IF, fotboll.

1980: Sven Johansson, Jönköping, skytte.

1981: Thomas Ravelli, Öster, fotboll.

1982: Bo Lindkvist, Nässjö HlF, rullstolslöpning.

1983: Lars-Olof Augustsson, Nässjö AMK, styrkelyft.

1984: Ingamay Bylund, Tranås, dressyr.

1985: HV71, ishockey.

1986: Vetlanda BK, bandy.

1987: Pelle Lennartsson, Vetlanda BK, bandy/Myresjö, fotboll och Ulf Söderman, IKHP, friidrott.

1988: Magdalena Tjernberg, Värnamo, handikappsim.

1989: Joakim Holmquist, Jönköpings SS, simning.

1990: Johan Ivarsson, IKHP, orientering.

1991: Bo Karlsson, Jönköping, fotbollsdomare.

1992: Jonas Claesson, Vetlanda BK, bandy.

1993: Joakim Holmquist, Jönköpings SS, simning.

1994: Fredrik Stillman, HV71, ishockey.

1995: Boo Ahl, HV71, ishockey.

1996: Johan Ivarsson, IKHP, orientering.

1997: Kent Claesson, Skillingaryd, friidrott.

1998: Ulf Dahlén, HV71, ishockey.

1999: Henrik Söderqvist/Tobias Sylwan, Huskvarna MK, sidvagnscross.

2000: Jonas Edman, Bankeryd, skytte.

2001: Anette Granstedt, IKHP, orientering.

2002: Johan Anderson, JIK, innebandy.

2003: Mattias Karlsson, IKHP, orientering.

2004: Johan Davidsson, HV71, ishockey.

2005: Sofia Paldanius, JKK, kanot.

2006: Sofia Paldanius, JKK, kanot.

2007: Johan Davidsson, HV71, ishockey.

2008: Anders Gustafsson, JKK, kanot.

2009: Anders Gustafsson, JKK, kanot.

2010: Anders Gustafsson, JKK, kanot.

2011: Peter Arnesson, Hallby SOK, skidorientering.

2012: Alexandra Engen, JCK, mountainbike.

2013: Peter Arnesson, Hallby SOK, skidorientering.

2014: Janni Larsson, JKK Samurai, brasiliansk jujutsu.

2015: Jimmy Thelin, J-Södra, fotboll.

2016: Diana Kajic Halldén, JKK Samurai, jujutsu.

2017: Victor Johansson, Jönköpings SS, simning.

2018: Cajsa Persson, Jönköpings GK, golf.

Fakta: Årets ledare utsedda av Jönköpings-Posten

1974: Olle Ekfeldt, Lekeryd Svarttorp SK.

1975: Sixten Karlsson, Nässjö.

1976: Karl..

Fakta: Årets ledare utsedda av Jönköpings-Posten

1974: Olle Ekfeldt, Lekeryd Svarttorp SK.

1975: Sixten Karlsson, Nässjö.

1976: Karl-Axel Ferm, IK Tord.

1977: Allan Karlsson, Aneby SK.

1978: Karl-Axel Alexandersson, Rumlaborg.

1979: Paul Nes, Örserums IK.

1980: Leif Borg, Jönköpings Bollklubb.

1981: Bengt Edh, Huskvarna MK.

1982: Karl-Erik Pantzar, IK Hakarpspojkarna.

1983: Sven-Erik Kvarnström, Norrahammars IK.

1984: Lasse Westberg, CK Revanche.

1985: John Nyqvist, HV71.

1986: Christina Hjorth, Jönköpings GF.

1987: Bengt Fälth, Klevshults SK.

1988: Janne Stenvall, Huskvarna AIK.

1989: Bror Sjöqvist, Stockaryd.

1990: Åke Pettersson, Bankeryds SK.

1991: Ann Axelsson, Hovslätts IK.

1992: Hasse Karlsson. Mariebo IK.

1993: Bernt Hansson, Skillingaryds BMK.

1994: Bo Hallberg, Gislaveds VK.

1995: Istvan Marios, Rörviks IF.

1996: Lennart Nyström, Jönköpings Kanotklubb.

1997: Jan Gustafsson, Järhaga SK.

1998: Ingrid Öhlund, IK Hakarpspojkarna.

1999: Lars-Åke Sundin, IK Tord.

2000: Bengt Ragnar, IF Hallby.

2001: Lennart Grenegård, IKHP.

2002: Lena Moberg, Hallby.

2003: Johan Bergdahl, A6 Skytte o IF.

2004: Annica Ahlin, Jönköpings SS.

2005: Jan Svensson, Lekeryd Svarttorp SK.

2006: Magnus Persson, KFUM Jönköping.

2007: Conny Nilsson, Mariebo IK.

2008: Per-Erik Alzén, Jönköping Bandy.

2009: Jan-Erik Bladh, Norrahammars IK.

2010: Stefan Henriksson, Tabergs SK.

2011: Nicklas Pihlkvist, Husqvarna FF FFA.

2012: Peter Dagerhem, Hovslätts IK.

2013: Jörgen Larsson, Forserums SOK.

2014: Erhan Trshani, Jönköping Spartans.

2015: Inge Edberg, Huskarna MK.

2016: Harald Henriksson, LSSK.

2017: Ida Westin, IFK Bankeryd.

2018: Dennis Aulander, Wetterbygden Basketball.