Hallby rustar inför handbollsallsvenskan. På torsdagen presenterade klubben sitt första nyförvärv. Det är 20-årige Rebecca Hofsten som ansluter från HK Aranäs. En ung och lovande spelare som redan har hunnit samla på sig allsvensk erfarenhet.

– Jag är grymt taggad att få komma till Jönköping och Hallby. Jag har fått ett väldigt bra intryck av Hallby och det känns som att klubben vill satsa på att få till något riktigt bra framöver. Jag vill gärna vara med på den resan, säger Hofsten i ett pressmeddelande.

Rebecca är fostrad i Göteborgsklubben Önnereds HK. Nu ser hon fram emot att få utvecklas i en ny miljö.

– Det känns inspirerande att få tillhöra Hallbys damtrupp. Jag vill bidra med mina kunskaper men också få möjlighet att utvecklas i den här miljön, fortsätter Hofsten.

Irena Hanzek, sportsligt ansvarig för klubbens damverksamhet, är nöjd över nyförvärvet.

– Vi i Hallby är väldigt glada över att kunna presentera Rebecca som en av våra spelare i truppen inför kommande säsong i allsvenskan. Hon har redan spelat ett par säsonger i allsvenskan och vet vad som krävs på den nivån, säger Hanzek.

Tobias Hellgren

Relaterat: Succésäsongen fullbordad – Hallby klart för Allsvenskan
Relaterat: Hallby rustar för allsvenskan