27-åringen fick sin innebandyfostran i Husqvarna IK innan han som 19-åring tog klivet till JIK. Forwarden tillhörde det rödvita laget i flera år och fick bland annat vara med om att spela tillbaka laget till högstaligan säsongen 2016/17. Därefter flyttade Nordh vidare till SSL-laget Linköping IBK och efter ett par år i Östergötland är det klart att forwarden blir utlandsproffs.

Andreas Nordh har skrivit på för den schweiziska ligatrean och semifinalisten Floorball Köniz, som huserar strax utanför Bern.

– Vi har haft Andreas på besök i Köniz under några dagar och fick då möjlighet att lära känna honom bättre, både på och utanför planen. Hans karaktär passar in i vårt lag och vi tror och hoppas att han kommer förstärka vårt offensiva spel, säger Köniz sportdirektör Heiz Zaugg till klubbens hemsida.

Relaterat: JIK värvar: ”En riktig powerforward”
Relaterat: JIK tillsätter en sportchef: ”En viktig pusselbit”
Relaterat: Talanger stannar i JIK: ”Ger mig rätt möjligheter”