J-Södras ordförande kritisk mot kommunstyrelsen: ”Snudd på respektlöst”
JÖNKÖPINGJönköpings Södras ordförande Mats Tidstrand riktar i ett mejl skarp kritik mot kommunstyrelsen. Detta efter ett uttalande om arenafrågan från kommunstyrelsens ordförande Ann-Marie Nilsson (C).
KrönikaIdag firas Nobeldagen i Stockholm, men årets festligheter är nedsolkade av krisen kring Svenska Akademien. Beslutet att utse Peter Handke till pristagare kan vara upptakten till ett avvecklande av Nobelpriset, skriver litteraturkritiker Björn Kohlström.
JönköpingHelt plötsligt stod personal ansikte mot ansikte med en tjuv mitt inne i skolans lokaler.
Då sprang tjuven från byggnaden – och flydde skolområdet på cykel.
– Vi fick ett signalement och lyckades gripa mannen i hans bostad, säger polisens presstalesperson Erik Terneborn.
HuskvarnaFörsta februari är det dags. Då lämnar Norbert och Mirjam Huskvarna. Under 365 dagar ska paret upptäcka Europa med och i den egenbyggda husbilen.
– Kanske blir det lite Asien och Afrika också, säger Norbert och bjuder in oss i det som snart blir deras hem.
Vaggeryd/E4Flera av de skyltar som saknar giltigt tillstånd att sitta längs E4 har tagits bort. Men i några fall har kommunens beslut att hota med viten överklagats:
– Jag är förfärad över hur kommunen behandlar föreningslivet, de har inte ens pratat med oss, säger ordföranden för Götaströms golfklubb, Kennet Adolfsson.
SVERIGETele2 har varnat för att TV4-kanalerna och C More kan släckas för en tredjedel av svenska hushåll natten till onsdagen om företaget inte kommer överens med Telia.
Tele2 menar att Telia inte velat förhandla.
I det pågående tv-bråket erbjudes nu Com hem, som ägs av Tele2, att tillfälligt få sända TV4:s program utan ersättning, enligt ett pressmeddelande från TV4 på tisdagens morgon.
OrtsdateringDe har alla gjort det där lilla extra och varit speciellt hängivna ”sina” projekt. I samband med fullmäktiges avslutning på måndagskvällen uppmärksammades en rad pristagare.
SIMNINGEn trio från Jönköpings SS, Hanna Eriksson och systrarna Klara och Alma Thormalm, deltog vid sim-EM i Glasgow och bäst gick det för Klara som satte flera personliga rekord och nådde en individuell semifinal.
Systrarna Thormalm fick dessutom simma en lagkappsfinal.