20 klubbar från Östersund i norr till Malmö i söder samlades i helgen i Skurup för att göra upp om årets SM–medaljer i kickboxning.

Jönköping kom till mästerskapet väl förberedda – men lyckades ändå överträffa förväntningarna.

Klubbens fyra deltagare tog nämligen fyra medaljer – ett guld och tre silver.

Jonna Sundling, som tidigare varit svensk mästare, gick in i tävlingen med stor revanschlust efter förra årets förlust. Både i kvalet och finalen mot Mimmi Lindell från Ängelholm var Jonna bättre. Jönköpingskickboxaren ägde ringen från början till slut och därmed var guldet tillbaka hos Jonna.

Final blev det även för klubbens tre andra deltagare. Mustafa Moradi, 20–åringen från Huskvarna, fick se sig slagen i en stenhård final mot Daniyal Hasani från Göteborg i klassen 57kg.

27–årige Pontus Thor, numera Tenhult, fick möta sin landslagskollega Anton Wall i finalen för 79kg. Finalen blev en makalös uppvisning i hur tuff, underhållande och dramatiskt kickboxning kan vara. Till slut stod Anton Wall som segrare.

Sista medaljen tog Amanda Gergess. 17–åringen från Ekhagen förlorade en hård final mot den betydligt mer meriterade hemmafightern Annika Berglund i klassen 70kg.