Carl Ljungquist: Därför var HV-segern mot Djurgården ett trendbrott
ISHOCKEYHV71 har den här säsongen varit Sveriges bästa lag – om man ser över 20 minuter. Men hockey spelas som bekant över minst 60 minuter. För HV var segern mot Djurgården ett trendbrott.
ISHOCKEYJesper Williamsson har fått klartecken för spel. Nu får han åter trä på sig tröjan som betyder mycket för honom.
– Det är en stolthet – det är det, säger 29-åringen.
ISHOCKEYVilka HV-spelare har överraskat Stephan ”Lillis” Lundh på ett positivt sätt den här säsongen? Den frågan och tre andra svarar HV:s huvudtränare på inför lördagens heta SHL-möte med Frölunda.
ISHOCKEYPå torsdagen var Isac Brännström tillbaka i Kinnarps Arena. Men den här gången i Luleås tröja. Det blev en trevlig kväll för den förre HV-forwarden.
ISHOCKEYHan är en av Sveriges hetaste juniorbackar. Nu har Emil Andrae också fått visa upp sig på högsta svenska nivå. På torsdagen spelade 17-åringen inför ögonen på en hel drös NHL-scouter.
– Jag njuter av varje minut jag får där ute, säger han.
ISHOCKEYHV71 tar emot Luleå på hemmais på torsdagen.
HV-tränaren Stephan ”Lillis” Lundh svarar på fyra frågor inför matchen och konstaterar bland annat att om man, som HV, vill vara ett topplag i SHL, då krävs det att man går ut på isen och visar det i en match mot serieledaren.
ISHOCKEYHV71 tar emot serieledaren Luleå på torsdagskvällen och för HV-centern Axel Holmström, född i Arvidsjaur och med många säsonger i Skellefteå, skulle det sitta lite extra skönt med en seger i just den här matchen.
I tv-klippet ovan berättar han om tankarna inför matchen och om att hans kedja måste rycka upp sig.
ISHOCKEYHV71 har en spelare med i Sveriges trupp till Channel One Cup.
– Det känns förstås väldigt skoj, säger Tre Kronor-backen Emil Johansson till JP-sporten.
BASKETMatchen mellan Wetterbygden Stars och Köping hamnar onekligen i facket galna vändningar.
– Det här är de bästa segrarna, konstaterar en lugn Adam Rönnqvist efter förlängningssegern med 99–98.
Egentligen borde han förstås ha studsat upp och ner efter en tillställning som bjöd på sällan skådad dramatik.
JÖNKÖPING En man i 45-årsåldern bosatt i Jönköpings kommun döms av Jönköpings tingsrätt till fängelse i sex månader för olaga förföljelse, olaga hot och övergrepp i rättssak.
FOTBOLLAssyriska IK:s första ”nyförvärv” kom egentligen till klubben redan inför den gångna säsongen. Efter ett år i en roll på bänken är han nu väldigt sugen på att spela fotboll igen.
– Det har varit jättetufft mentalt att vara skadad. Jag hade gått under om jag inte hade haft Assyriska, säger Benjamin Omerovic.
HuskvarnaHar du en bunt med gamla samlarkort liggande kan det vara en bra idé att damma av dem. För i mars arrangeras för första gången den renodlade samlar- och spelkortsmässan Swecard.
RecensionMänniskor på flykt är temat i Viet Thanh Nguyens novellsamling. Själv båtflykting skildrar han mästerligt känslan av att höra till två världar och den svåra balansen mellan det nya och det gamla landets förväntningar.
JÖNKÖPING Det är fortfarande oklart om fler gång- och cykelvägar kommer att sopsaltas i Jönköpings kommun. Tekniska nämnden var enig på tisdagseftermiddagen och återremitterade en rapport om sopsaltningens för- och nackdelar.
Artikel 2 av 19
HV-backen tillbaka efter skadesmällen – redo för rivalmötet