Under torsdagen vann Axel Nalbin sin tredje raka etapp i H17-20-kort vilket gör att han leder klassen med hela 15,34 minuter före tvåan Mathias Vindal från norska Freidig. Klubbkompisen William Lundstedt, som inför etappen låg tvåa, tappade en placering i totalen efter att ha slutat tjugosexa i den tredje etappen.

I D12-klassen är klubbkompisen Irma Westh trea, 21 sekunder bakom ledande Ebba Skullman från Linköpings OK.

Det går även bra för IKHPs Isak Eskilsson. Eskilsson leder H14 med 10,38 minuter före tvåan efter att ha vunnit den tredje etappen. I klassen över är klubbkamraten Olle Karlsson tvåa, 6,16 minuter efter Marcus Stenebo från Attunda OK.

O-Ringen, sammanlagt efter tre etapper:

D21 Elit, 2,890 m, 75 deltagare: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK (SWE), 2:23:05, 57) Gabr..

O-Ringen, sammanlagt efter tre etapper:

D21 Elit, 2,890 m, 75 deltagare: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK (SWE), 2:23:05, 57) Gabriella Gustafsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +1:06:17, 60) Louise Beech, do, +1:08:19.

H21 Elit, 3,450 m, 77 deltagare: 1) Ruslan Glebov, OK Ravinen (SWE), 2:36:47, 39) Filip Ossiansson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +20:23.

D20 Elit, 2,830 m, 93 deltagare: 1) Anine Lome, Hamar OK (NOR), 2:02:29, 2) Isa Envall, IK Hakarpspojkarna (SWE), +1:26, 11) Annika Simonsen, do, +10:57, 17) Sara Granstedt, do, +15:02, 44) Alice Svensson Finndahl, do, +29:19.

H20 Elit, 3,270 m, 108 deltagare: 1) Axel Granqvist, OK Ravinen (SWE), 2:11:12, 48) Victor Hansson, Jönköpings OK (SWE), +28:39, 51) Lukas Granstedt, IK Hakarpspojkarna (SWE), +30:08, 68) Andreas Gustafsson, do, +37:10.

D18 Elit, 2,600 m, 114 deltagare: 1) Hanna Lundberg, OK Renen (SWE), 1:41:03, 5) Hilda Holmqvist Johansson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +5:29, 7) Emma Ling, do, +6:25, 60) Julia Rangert, do, +31:35.

H18 Elit, 2,830 m, 115 deltagare: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK (SWE), 1:35:01, 17) Joar Hertin, IK Hakarpspojkarna (SWE), +13:44, 34) Hugo Ström, Mullsjö SOK (SWE), +19:14, 42) Alfred Pettersson, do, +21:51.

D21 Lång, 7,890 m, 45 deltagare: 1) Hilda Forsgren, OK Linné (SWE), 3:06:48, 9) Elin Granstedt, IK Hakarpspojkarna (SWE), +11:30.

H21 Lång, 11,470 m, 122 deltagare: 1) Jonas Leandersson, Södertälje-Nykvarn OF (SWE), 3:20:56, 19) Adam Granstedt, IK Hakarpspojkarna (SWE), +28:43, 21) Arvid Nord, do, +29:42, 22) Markus Hederskog, do, +29:48, 36) Gustaf Sparrevik, do, +40:44, 49) Albin Axelsson, do, +51:58, 58) Martin Djerf, do, +59:41.

D21, 6,610 m, 141 deltagare: 1) Simone Niggli, OL Norska (SUI), 2:27:02, 41) Alice Axelsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +41:17.

D21 Kort-1, 4,740 m, 125 deltagare: 1) Gunvor Hov Høydal, Fossum IF (NOR), 1:36:34, 7) Tova Olsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +16:40, 17) Sophia Björnlinger, do, +26:43, 53) Amanda Rangert, do, +49:05, 59) Martina Walch, do, +51:13, 62) Ebba Envall, do, +59:14.

H21 Kort-1, 6,670 m, 155 deltagare: 1) Anders Nordberg, Nydalens SK (NOR), 1:49:50, 7) Ludwig Ljungqvist, IK Hakarpspojkarna (SWE), +15:07.

H21 Kort-2, 6,840 m, 156 deltagare: 1) John Börjesson, Malungs OK Skogsmårdarna (SWE), 1:58:12, 34) Anton Hansson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +38:24, 39) Eric Hansson, do, +41:41, 50) Arvid Claesson, Jönköpings OK (SWE), +49:19, 51) Erik Nero, Mullsjö SOK (SWE), +50:44.

D20, 5,380 m, 88 deltagare: 1) Sandra Boström, OK Linné (SWE), 2:14:29, 67) Alma Haag, OK Gränsen (SWE), +1:34:28.

H20, 6,690 m, 100 deltagare: 1) Eskil Frøisland, Vang OL (NOR), 2:12:18, 11) Jakob Ingström, IK Hakarpspojkarna (SWE), +18:03, 30) Isak Hertin, do, +32:03.

H17-20 Kort, 5,600 m, 52 deltagare: 1) Axel Nalbin, Mullsjö SOK (SWE), 2:06:58, 3) William Lundstedt, do, +18:29.

D16, 4,870 m, 193 deltagare: 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK (SWE), 1:37:01, 22) Ida Eskilsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +20:27, 45) Siri Simonsen, do, +30:26, 75) Eira Hertin, do, +48:06.

H16, 5,710 m, 178 deltagare: 1) Hugo Kindborn, OK Hällen (SWE), 1:45:23, 5) Viktor Gunnarsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +3:28, 10) Jakub Chaloupsky, do, +5:28, 40) Joel Björnlinger, do, +21:40, 47) Mattias Öhlund, do, +25:47.

D16 Kort, 4,190 m, 40 deltagare: 1) Aleksandra Polhresnaia, Baltiyskiy Bereg (RUS), 1:50:05, 31) Vilda Persson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +2:20:44.

D15, 4,680 m, 190 deltagare: 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF (SWE), 1:41:32, 5) Emmy Granstedt, IK Hakarpspojkarna (SWE), +9:49, 66) Stella Rangert, do, +43:18, 74) Julia Westh, Mullsjö SOK (SWE), +45:00.

H15, 5,600 m, 208 deltagare: 1) Marcus Stenebo, Attunda OK (SWE), 1:41:25, 2) Olle Karlsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +6:16.

D14, 4,110 m, 165 deltagare: 1) Synne Sandven, Notodden OL (NOR), 1:33:29, 6) Sandra Ling, IK Hakarpspojkarna (SWE), +5:46, 12) Tova Rangert, do, +7:00, 16) Emma Olin, do, +10:53.

H14, 4,360 m, 203 deltagare: 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), 1:17:07, 35) Simon Westh, Mullsjö SOK (SWE), +26:48.

D14 Kort, 3,090 m, 55 deltagare: 1) Eline Andrea Vaeng Bernhardsen, IL BUL-Tromsø (NOR), 1:28:24, 11) Meja Envall, IK Hakarpspojkarna (SWE), +34:04, 23) Frida Karlsson, do, +1:00:41.

H14 Kort, 3,110 m, 50 deltagare: 1) Per Hähnel, OL-Team Wehrsdorf (GER), 1:26:31, 18) Wilhelm Victorzon, Mullsjö SOK (SWE), +39:24.

D13, 4,030 m, 171 deltagare: 1) Cajsa Alenius, Nyköpings OK (SWE), 1:35:08, 7) Minna Palm, IK Hakarpspojkarna (SWE), +8:42, 52) Tilda Sundkvist, OK Gränsen (SWE), +36:03, 60) Pia Eliasson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +40:25.

H13, 4,260 m, 186 deltagare: 1) Marcus Lamm, Frölunda OL (SWE), 1:21:44, 38) Viggo Wulff, OK Gränsen (SWE), +25:46.

D12, 3,150 m, 180 deltagare: 1) Ebba Skullman, Linköpings OK (SWE), 1:12:12, 3) Irma Westh, Mullsjö SOK (SWE), +0:21, 8) Signe Eskilsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +5:40, 48) Moa Vemdal, Mullsjö SOK (SWE), +24:46.

H12, 3,350 m, 165 deltagare: 1) Ludvig Eggöy Markhester, Snättringe SK (SWE), 1:03:18, 7) Emil Ling, IK Hakarpspojkarna (SWE), +5:47, 43) Måns Sandahl, do, +26:36, 59) Walter Blomqvist, Jönköpings OK (SWE), +33:34.

H12 Kort, 2,540 m, 26 deltagare: 1) Felix Prokopetz, Naturfreunde Kitzbühel (AUT), 1:16:17, 17) Linus Fogelström, OK Gränsen (SWE), +1:31:22.

D11, 3,110 m, 164 deltagare: 1) Ida Pauler, Skogslöparna (SWE), 1:16:57, 53) Hilma Trofast, Jönköpings OK (SWE), +47:59, 68) Vera Dahlberg, do, +1:00:15.

H11, 3,160 m, 156 deltagare: 1) Hjalmar Ingelsbo, OK Tranan (SWE), 1:01:25, 59) Melker Carlsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +48:43.

D10, 2,460 m, 180 deltagare: 1) Eira Olsson, Åmåls OK (SWE), 59:55, 40) Lovisa Dahlberg, Jönköpings OK (SWE), +20:59.

H10, 2,430 m, 233 deltagare: 1) Gustav Eggöy Markhester, Snättringe SK (SWE), 53:09, 5) Olof Hertin, IK Hakarpspojkarna (SWE), +4:48.

D40, 5,290 m, 82 deltagare: 1) Maria Sjölander, OK Rodhen (SWE), 1:59:56, 6) Anette Carlsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +7:00.

H40, 7,120 m, 123 deltagare: 1) Emil Wingstedt, Halden SK (NOR), 2:03:32, 35) Magnus Johansson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +36:36.

D40 Kort, 3,920 m, 210 deltagare: 1) Reetta Lakanen, Koovee (FIN), 1:25:54, 5) Helena Sandahl, IK Hakarpspojkarna (SWE), +5:26, 44) Jenny Martinsson, Jönköpings OK (SWE), +23:59.

H40 Kort-1, 5,290 m, 123 deltagare: 1) Robert Wallsten, Snättringe SK (SWE), 1:38:59, 41) Mikael Trofast, Jönköpings OK (SWE), +41:26, 53) Martin Beijer, do, +51:56.

D45, 4,700 m, 141 deltagare: 1) Hanne Sandstad, Freidig (NOR), 1:40:50, 7) Hanna Palm, IK Hakarpspojkarna (SWE), +8:41, 25) Anna Envall, do, +23:04, 29) Maria Ossiansson, do, +27:29, 42) Malin Holmqvist, do, +35:25, 51) Eva Öhlund, do, +41:19.

H45-2, 6,350 m, 126 deltagare: 1) Johan Näsman, Täby OK (SWE), 1:55:14, 14) Stefan Sandahl, IK Hakarpspojkarna (SWE), +20:22, 22) Peter Tudén, do, +25:52, 24) Fredrik Svensson, Jönköpings OK (SWE), +30:29, 33) Markus Olin, IK Hakarpspojkarna (SWE), +39:45.

D45 Kort-1, 3,760 m, 119 deltagare: 1) Jenny Håkansson, OK Orion (SWE), 1:24:10, 9) Åsa Eskilsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +18:41, 24) Anna Olin, do, +30:59, 53) Helena Rangert, do, +55:14.

H45 Kort-1, 4,620 m, 152 deltagare: 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna (SWE), 1:25:16, 32) Klas Grönqvist, Jönköpings OK (SWE), +29:12.

H45 Kort-2, 4,860 m, 153 deltagare: 1) Yuri Omelchenko, OK Orion (SWE), 1:31:25, 34) Daniel Gustafsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +27:54.

D50, 4,440 m, 143 deltagare: 1) Cecilia Bratt, OK Orion (SWE), 1:34:58, 2) Anette Granstedt, IK Hakarpspojkarna (SWE), +5:16, 31) Helena Gunnarsson, do, +32:05.

H50-1, 5,850 m, 139 deltagare: 1) Allan Mogensen, OK Ravinen (SWE), 1:54:32, 8) Lennart Söderberg, IK Hakarpspojkarna (SWE), +13:50, 16) Fridolf Eskilsson, do, +19:56, 53) Håkan Johansson, do, +43:16, 61) Andreas Rangert, do, +46:54.

D50 Kort, 3,670 m, 158 deltagare: 1) Ausra Bartkeviciene, SM Gaja (LTU), 1:30:57, 11) Helena Lindman, OK Gränsen (SWE), +14:05, 28) Ulrika Gustafsson, IK Vista (SWE), +27:58, 33) Helena Sandberg, IK Hakarpspojkarna (SWE), +30:35.

H55, 5,550 m, 171 deltagare: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF (SWE), 1:45:16, 28) Michael Hertin, IK Hakarpspojkarna (SWE), +36:55.

D55 Kort, 3,510 m, 102 deltagare: 1) Anna-Birgitta Gustafsson, OK Tylöskog (SWE), 1:34:46, 7) Maritha Henriksson, Jönköpings OK (SWE), +14:36, 19) Lena Arnoldsson, Mullsjö SOK (SWE), +27:24.

H55 Kort, 4,380 m, 178 deltagare: 1) Bengt Werdin, OK Älvsjö-Örby (SWE), 1:31:44, 19) Bo Granstedt, IK Hakarpspojkarna (SWE), +12:05, 75) Klaes Axelsson, Mullsjö SOK (SWE), +39:09.

H60, 5,060 m, 119 deltagare: 1) Stefan Nyberg, Avesta OK (SWE), 1:47:02, 28) Torbjörn Löfving, Mullsjö SOK (SWE), +25:23.

D60 Kort, 3,370 m, 60 deltagare: 1) Anne-Christine Schunnesson, Attunda OK (SWE), 1:48:12, 9) Katarina Sjöholm, Mullsjö SOK (SWE), +27:04.

H65, 4,480 m, 88 deltagare: 1) Clas Fries, Umeå OK (SWE), 1:43:47, 32) Lennart Gustavsson, Jönköpings OK (SWE), +39:23.

D65 Kort, 3,270 m, 56 deltagare: 1) Marita Samuelsson, Sundbybergs IK (SWE), 1:51:03, 6) Lena Sterner, Bottnaryds IF (SWE), +14:34, 46) Kerstin Gustafsson, OK Gränsen (SWE), +1:56:43.

H65 Kort, 3,680 m, 121 deltagare: 1) Kent Törnqvist, Karlskrona SOK (SWE), 1:33:48, 28) Bernt Klasson, IK Hakarpspojkarna (SWE), +26:03, 46) Lars Gustafsson, OK Gränsen (SWE), +33:59.

D70, 3,210 m, 40 deltagare: 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL (SWE), 1:33:09, 13) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK (SWE), +57:01.

H70, 4,130 m, 101 deltagare: 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren (SWE), 1:46:38, 59) Stellan Ahnström, Forserums SOK (SWE), +1:06:44.

D70 Kort, 2,910 m, 53 deltagare: 1) Britta Eklund, Trosabygdens OK (SWE), 1:45:29, 16) Ulla Ling, Jönköpings OK (SWE), +41:03.

H70 Kort, 3,340 m, 122 deltagare: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK (SWE), 1:37:11, 45) Per Granevik, Jönköpings OK (SWE), +43:34.

D75, 3,080 m, 21 deltagare: 1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna OK (SWE), 1:54:27, 13) Kaarina Voudinmäki, Mullsjö SOK (SWE), +44:57.

H75, 3,740 m, 58 deltagare: 1) Kalle Johansson, OK Skogshjortarna (SWE), 1:47:51, 5) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK (SWE), +18:01, 34) Gunnar Andersson, IK Vista (SWE), +1:16:57, 42) Lars Fransson, Bottnaryds IF (SWE), +1:39:57, 53) Toivo Voudinmäki, Mullsjö SOK (SWE), +3:24:51.

H75 Kort, 2,930 m, 72 deltagare: 1) Björn Linnersjö, OK Orion (SWE), 1:33:57, 15) Sven-Erik Sjöholm, Mullsjö SOK (SWE), +30:45, 55) Göran Jansson, Gränna-Bygdens OK (SWE), +1:37:12.

H80, 2,970 m, 53 deltagare: 1) Gunnar Østerbø, Freidig (NOR), 1:33:28, 10) Rune Ahlander, Jönköpings OK (SWE), +33:41, 13) Torild Bornetun, Skillingaryds FK (SWE), +43:44, 14) Per Larsson, Jönköpings OK (SWE), +43:46.

MTBO D21, 9,200 m, 15 deltagare: 1) Anna Tiderman, Haninge SOK (SWE), 3:22:36, 11) Ella Palm, IK Hakarpspojkarna (SWE), +1:23:28.

MTBO D16, 6,310 m, 5 deltagare: 1) Tilda Palm, IK Hakarpspojkarna (SWE), 2:55:07.

MTBO H50, 9,390 m, 52 deltagare: 1) Stefan Kollberg, Eksjö SOK (SWE), 2:55:36, 9) Kristian Palm, IK Hakarpspojkarna (SWE), +14:07, 29) Mats Granstedt, do, +1:07:52.

MTBO H60, 6,560 m, 44 deltagare: 1) Juhani Jetsonen, OC-Dubhe (FIN), 2:29:50, 25) Morgan Tideman, Jönköpings OK (SWE), +57:25.

Annons

.