Stora mängder mikroplaster i Munksjöns utlopp till Vättern
JönköpingDet finns lika mycket mikroplaster i Vättern som i Östersjön, enligt en rapport från 2015. Nu visar nya forskningsresultat att det finns mycket mikroplast i Munksjön som förs ut i Vättern. Där tas dricksvattnet, men filter stoppar plasten.
JönköpingUnder söndagskvällen började det brinna i en barack på Rosenlund i Jönköping. Polisen misstänker att branden är anlagd och har inlett en förundersökning om brott.
INNEBANDYMullsjös Kim Ganevik vore inte Kim Ganevik om han inte tog första bästa chans att trycka dit JIK. Givetvis gjorde han det igen efter söndagens derbyseger i Jönköping.
– Det är alltid skönt att trycka till alla som har hånat oss, säger han.
HANDBOLLSkyttekungen Charles Hugoson är borta sedan tidigare. Nu saknades även assistkungen Olle Ek. Det blev för mycket för Hallby som föll klart borta mot Redbergslid med 20-29.
Vaggeryds kommunWaggeryds Cell vill utöka produktionen, sanering väntar för handelsträdgården och Farmen förbereder för en ny säsong i kommunen. Det framgår efter veckans beslut i byggnämnden, som även berörde flera privata husbyggen.