Annons
Vidare till jp.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Assyriska värvar från Hallby

Att göra 15 mål i division 4 är imponerande. Assyriska blev så imponerade att de värvade spelaren.

Christofer Frisenette-Fich fyllde 19 i år och har kommit upp till Hallbys A-lag via klubbens ungdomsorganisation. Nu tar han klivet vidare i karriären.

Division 4-klubben Hallby skriver på sin instagram att Christofer Frisenette-Fich är klar för division 1 och Assyriska IK.

"Han har vuxit fram som en av klubbens bästa spelare de seaste åren. Med en fantastisk inställning att ständigt vilja utvecklas och bli bättre. Därför är det extra roligt att du får chansen högt upp i seriesystemet", skriver klubben i instagraminlägget.

Assyriska själva har inte gått ut med att man har värvat Frisenette-Fich.