Det är ett välkommet nyförvärv som den allsvenska klubben Fagerhult Habo nu har gjort klart med. Andreas Linderum, som sitter i klubbens sportgrupp, berättar att Widlert har funnits på Fagerhult Habos radar i fem år.

– Att äntligen få Johns signatur känns fantastiskt bra. Vi har jagat honom under de senaste fem säsongerna och han har varit högst upp på önskelistan varje gång. I John får vi en centermotor som driver en hel femma på ett väldigt bra sätt. Vi får dessutom rutin och ledaregenskaper som kommer vara ovärderliga för vår trupp, säger Linderum i en kommentar på klubbens webbplats.

John Widlert får frågan om vad han ser fram emot då han nu ska representera Fagerhult Habo:

– Det känns som en stabil och fin förening med många personer som bryr sig om herrlaget, ska även bli kul att ha publik som lever sig in i matcherna och bryr sig. Det ska bli kul att börja på en ny resa med nya lagkamrater och se vad vi kan åstadkomma.

Den gångna säsongen producerade John Widlert 25 poäng (10+15) på 21 allsvenska matcher med Östra.