Annons
Vidare till jp.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

HV71 gick med storvinst – så stort är egna kapitalet

På isen gick det knackigt. Men pengakassan växte ändå. Under måndagen redovisade HV71 ett stort plusresultat från den gångna säsongen.

7,9 miljoner kronor.

Så mycket gick HV71 plus den gångna säsongen. Det skriver klubben på sin hemsida.

– På förra årsmötet presenterade vi en budget på +3 MSEK i grundserien. Det målet uppfylldes. Lägg därtill fyra slutspelsmatcher samt ökade intäkter från SHL så kan vi redovisa ett resultat på 7,9 miljoner kronor efter skatt, säger klubbdirektör Agne Bengtsson till klubbens hemsida om det ekonomiska resultatet.

Vinsten gör att klubbens egna kapital nu uppgår till ungefär 55 miljoner kronor.