Annons
Vidare till jp.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Idéhn byter liga: ”Klubbens ambitioner tilltalar mig”

Den Jönköpingsbördiga landslagsspelaren Filippa Idéhn byter klubb och liga. Handbollsmålvakten är klar för danska Silkeborg-Voel.

28-åriga Filippa Idéhn, som har ett förflutet i både IK Cyrus och Hallby, har representerat den franska klubben Brest Bretagne sedan 2017.

Men till kommande säsong fortsätter karriären i Danmark. Ett ettårsavtal har signerats med Silkeborg-Voel, det meddelar klubben på sin webbplats.

– Klubbens ambitioner om att befinna sig i toppen av ligan är något som tilltalar mig och förhoppningsvis kan jag och laget ta ett steg i den riktningen kommande säsong, säger Filippa Idéhn i en kommentar på sin nya klubbs webbplats.

Idéhn har, förutom de ovan nämnda klubbarna, också hunnit med att representera Sävsjö/Eksjö, Spårvägen, Sävehof och Team Esbjerg.