Ahmad Gero var och provtränade för J-Södra under ett antal veckor i höstas.

Under måndagen går klubben ut med att man har skrivit ett kontrakt med den 19-årige forwarden.

Ahmad visade under sin tid hos oss i höstas att han besitter många intressanta egenskaper och stor potential. Han är också en väldigt mogen och ansvarsfull person vilket ger honom förutsättningar för att kunna anpassa sig även utanför fotbollen på ett bra sätt. Vi har en tydlig plan för Ahmad både på och utanför planen och ser fram emot att ha honom hos oss framöver, säger Christer Persson i en kommentar till klubbens hemsida.

Tanken är att Ahmad ska tillhöra Södra 2, men han kommer att finnas med på A-lagets träningar också.

Jönköpings Södra är ett bra fotbollslag och har ett spännande spelsätt. Människorna i staden och folket i föreningen är fantastiska, precis som supportrarna på matcherna. Jag är här för att starta min framtid och kommer göra allt jag kan för föreningen och för att uppnå mina drömmar, säger Gero till klubbens hemsida.

Gero kommer senast från Ramcy Academy där han har gjort tio mål på tolv matcher.