Den tidigare akademispelaren Daniel Strandsäter tar nu klivet upp i J-Södras a-lag. Kontraktet med Daniel är skrivet på tre år.

Daniel Strandsäter, fostrad i Ekhagens IF, är född 2001 och kom till Jönköpings Södra 2017.

– Det är otroligt roligt att en kille från klubbens akademi tar klivet hela vägen upp i a-laget. Daniel spelade under förra året med vårt U21 samt i Tenhult. Under hösten fick han chansen att träna med a-laget och har gjort det bra sedan dess. Daniel är en fantastisk människa och fotbollsspelare, som förtjänar en plats i truppen. Det är nu hans resa börjar på allvar, säger J-Södras sportchef Kujtim Bala på klubbens hemsida.

Klart är också att lärlingsspelarna från i fjol, Adam Gemheden, Alex Petrovic och Igor Popanicic, lämnar J-Södra. Petrovic, som under 2019 var utlånad till Råslätt, har för övrigt redan presenterats som ny spelare i Assyriska.