Annons
Vidare till jp.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Thern tar över IFK Värnamo

Jonas Thern blir ny huvudtränare för IFK Värnamo i division 1. Klubbens ledarstab är nu färdig inför kommande säsong.

IFK Värnamos sportchef Thomas Lundqvist säger så här till klubbens webbplats:

– Jag är mycket nöjd och jag påstår att denna organisation är en av de starkaste vi haft i klubben. Dessutom har Jonas och Tony jobbat ihop sen tidigare och kan varandra. I övrigt har vi jobbat hårt med att hitta rätt personer inom klubben och det tycker jag att vi har lyckats med till 100 procent.

Tony har efternamnet Johansson och han blir assisterande tränare.

– Detta blev bättre än vi vågat hoppas på från början, jag är mycket nöjd och ser verkligen fram emot årets seriespel. Jonas kunskaper och sätt att leda en trupp känner vi alla till, det här är bra, mycket bra, säger ordförande Kaj Larsson till klubbens hemsida.

Följande namn finns i A-lagets tränarstab:

Jonas Thern, huvudtränare, Tony Johansson, assisterande tränare, Joakim Wulff, målvakts- och assisterande tränare.

Fredrik Bägerfeldt och Christer Petersson blir två tränare för Tipselit 1 (tredje tillsätts senare). Evgueni Kouznetsov, Markus Eng och Johan Arvidsson har hand om Tipselit 2.