Annons
Vidare till jp.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Trenden fortsätter – Habo värvar kanadensare

Säsongen 2019/2020 blir den tredje i följd som Habo Wolley kommer ha en passare från Kanada.

Caleb Konrad heter Habo Wolleys senaste nyförvärv. Den 23-årige kanadensaren kommer senast från KFUM Ikast i danska högstaligan.

– Passare är en nyckelroll i volleyboll och jag är väldigt nöjd att vi har hittat en spelare som Caleb Konrad. Vi fick tipset från KFUM Ikasts tränare Mats Björkman i samband med att laget bestämde sig för att dra sig ur högstaligan. Jag ser fram emot att få Caleb till klubben och förhoppningsvis blir han en riktig profil i årets Habo Wolley, säger klubbens sportchef Arvid Haag i ett pressmeddelande.

Men Caleb Konrads intåg i Habo Wolley fortsätter klubbens trend med kanadensiska passare. Laget har nu haft kanadensare på den positionen tre år i följd.