Waggeryds IK tog under oktober månad – efter ett lyckat kval – en plats i division 3 nästa säsong. WIK firar nästa år 100 år som förening och får fira det genom att klubbens herrlag spelar i trean för första gången på över 25 år.

Anders Fredén och Thomas Johansson var Waggeryds tränare under den gångna säsongen och nu är det klart att duon kör vidare. Fredén kommer att vara huvudtränare och Johansson assisterande tränare. Det är dessutom klart att Pär Petersson fortsätter som materialansvarig. Petersson har även förtjänstfullt rapporterat om WIK på klubbens hemsida och i sociala medier.

– Som det ser ut nu kommer nästan alla från årets säsong att fortsätta och det är viktigt. Alla i laget ser verkligen fram emot att spela i division 3. Det hade heller inte varit fel att få in något nyförvärv men där är ännu inget klart, säger Anders Fredén.